Edebiyat, Genel

Hatalı İdam Kararlarıyla Hayatları Ellerinden Alınan 13 Masum İnsan

Halkın ve yöneticilerin dilinden düşmeyen idam cezası gerçekten “iyi” bir cezalandırma yöntemi mi? Peki, işlemediği bir suç için hayatı elinden alınan bir insana “pardon” diyebilir miyiz? Yanlış idam kararları sonucunda hayata veda etmiş, bir daha “pardon” kelimesini duyamayacak 13 insan….Bir insanın yaşamını sonlandırmak, daha sonra telafi edilecek bir şey değildir.

1. Colin Campbell Ross

Teyzesi tarafından et alması için kasaba yollanan küçük Alma, bir daha evine geri dönmedi. Polis tarafından Gun Alley’de küçük kızın cesedi bulundu. Büyük yankı yaratan olaydan sonra suçluyu bulamayan polisler Ocak 1922’de yapılan itirazlara rağmen bar sahibi olan Colin Campbell Ross’u  tutukladı. Mahkemeye çıkarılan Ross, aldığı idam cezası sonucu 24 Nisan 1922’de idam edildi. İlerleyen zamanlarda gelişen DNA teknolojisi ile Ross’un suçsuz olduğu anlaşıldı.

2. Tim Cole

1985 yılında Amerika’nın Teksas eyaletinde, Michele isimli 25 yaşındaki teknik öğrencisi tecavüze uğradı. Tecavüz zanlısı olarak gözaltına alınan Timothy Cole’un ise hiçbir şeyden haberi yoktu. Tecavüz kurbanı Michele, polislere verdiği ifade de Cole’a benzeyen birini tarif etti ve daha sonra gözaltına alınan Cole’u tecavüzcüsü olarak teşhis etti. Fakat Michele’in verdiği ifadede Cole kendisine tecavüz etmeden önce ve sonra marijuana tükettiğini dile getirmişti. Ortada büyük bir yanlış vardı, çünkü Cole ağır astım hastası olarak sigara dumanına bile yaklaşamıyordu. Yapılan tüm itirazlara rağmen Cole, ırkçılığın da etkisiyle hiçbir temyiz davasını kazanamadı, 1999 yılında hapishanede geçirdiği astım krizi sonucu hayatına veda eden Cole’un suçsuzluğu 2009 yılında anlaşıldı.  

3. Derek Bentley

2 Kasım 1952 tarihi Derek Bentley için hayatının en şanssız günü olacaktı. Akli sorunları olan Bentley, kendisinden 10 yaş küçük arkadaşı Christopher Craig ile bir soyguna karıştı. Soygun bekledikleri gibi gitmedi ve polis ile kovalamaca başladı. 16 yaşındaki Craig silahını çekerek rastgele peşindeki polislere ateş açtı ve bir polis memuru hayatını kaybetti. Bentley ve Craig anında yakalansa da işler Bentley için hiç de iyiye gitmedi. Polisler, reşit olmayan Craig’i idama götüremeyecekleri için Bentley’i polis katili olmakla suçladılar ve sonucunda Craig serbest kalırken Bentley idam edildi.

4. Teng Xingshan

1989 yılında Çin’de gerçekleşen olayda Teng Xingshan isimli adam cinayet, tecavüz ve soygun suçlamalarıyla tutuklandı. Fakat ortada ceset yoktu. Köylülerden biri tanınmayacak durumda bir kadın cesedi buldu ve polis, cesedin Shi Xiaorong, yani Teng’in öldürmekle suçlandığı kadın olduğunu açıkladı. 28 Ocak 1989’da idam edilen Teng’in suçsuzluğu 1993 yılında köyünden kaçan Shi Xiaorong’un köyüne geri dönmesiyle anlaşıldı.

5. Perry Ailesi

1660 yılında gerçekleşen olayda bir ailenin yaşamına son verildi. Perry ailesinin şanssız öyküsü ise kasabada tanınmış biri olan William Harrison’ın cinayetiyle başladı. William Harrison ortadan kayboldu ve Harrison’ın hizmetçisi, Harrison’ın öldürüldüğünü ve katillerin Perry ailesinden olduğunu belirtti. Polis, hizmetçinin ifadesinin ardından anne ve oğlunu tutuklayarak idam etti. İki yıl gibi kısa bir aradan sonra öldüğü zannedilen William Harrison kasabaya geri döndü. Harrison, yaptığı ziyaretler sırasında esir alındığını ve Osmanlı İmparatorluğu’nda köle olarak satıldığını söyledi.  

6. Gary Graham(Shaka Sankofa)

Henüz 18 yaşındayken idam cezasıyla karşı karşıya kalan Gary Graham, 1981 yılında silahlı soygun ve adam öldürme suçlarıyla gözaltına alındı. Sadece bir görgü tanığının ifadesine dayanarak tutuklanan Graham uzun yıllar hapishanede kaldıktan sonra 22 Haziran 2000 tarihinde idam edildi. Tutuklandığı günden idam edildiği güne kadar Graham, suçsuz olduğunu dile getirdi, fakat temyiz hakkı bile kazanamadı.

7. Troy Davis

Troy Davis ve mahalleden arkadaşı “Redd” lakaplı Coles bir marketin park alanında vakit geçiriyorlardı, işler Coles’un, Young isimli bir evsiz ile tartışmasıyla değişti. Tartışma büyüdü ve Coles, evsiz adamı dövmeye başladı. Yakınlarda devriye atan bir polis aracı olaya müdahale etmek için geldi ve sonucunda 38 kalibrelik bir silahtan çıkan kurşun sonucu bir polis memuru hayatına veda etti. Davis ve Coles anında tutuklandı. Coles verdiği ifade de 38’lik bir silahı olduğunu fakat polisi kendisinin vurmadığını söyledi. Davis, tam 9 adet şahidin verdiği ifade ile cinayetten tutuklandı. Bu 9 kişiden 7’si daha sonra yalan ifade verdiklerini dile getirse de Troy Davis 2011 yılında idam edildi. Georgia eyalet mahkemesinin “özür panosunda” kendisinin de adı yer alıyor…

8. Carlos DeLuna

Carlos DeLuna, eşini bıçaklayarak öldürdüğü şüphesiyle gözaltına alındı ve bulunan deliller sonucunda tutuklandı. Tutukluluğu süresince eşi Wanda Lopez’i kendisinin öldürmediğini, kendisi ile aynı isme sahip olan Carlos Hernandez’in soruşturulması gerektiğini söyledi. Fakat, yaptığı itirazlar sonuç vermedi ve 1989 yılında Carlos DeLuna idam edildi. İdamından sonra Columbia İnsan Hakları Mahkemesi tarafından dava tekrar açıldı ve ölen DeLuna’nın dosyası tekrar incelendi, sonucunda eksik deliller nedeniyle DeLuna’nın katil olmadığı anlaşıldı. Hernandez ise bu süreçte başka kadınları da bıçakladı.

9. Cameron Todd Willingham

2004 yılında üç çocuğunu öldürüp, evini ateşe verdiği gerekçesiyle idam edilen Willlingham’ın hikayesi vicdanınızı sızlatacak cinsten… İtfaiye departmanının hazırladığı yanlış dosya sonucunda Willingham’ın evi kundakladığı sonucuna varıldı, fakat idamdan sonra yapılan yeni araştırmalar sonucunda hazırlanan dosyanın yanlış olduğu, çıkan yangının kundaklama sonucu olmadığı anlaşıldı. Günümüzde hala Teksas eyaleti ile Willingham’ın ailesi arasındaki dava devam ediyor. Willigham’ın son sözleri ise iç acıtan cinsten: Benim adımı temizleyin, çocuklarımın katili ben değilim!

10. Jesse Tafero

1976 yılında, Tafero ve kız arkadaşı Sonia Jacobs bir polis memurunu öldürmek suçundan idam cezası aldı. Davanın ana kanıtı olarak, daha önceden suç işlemiş biri olan Walter Rhodes’un ifadesi gösterildi. Görgü tanığı olarak ifade veren Rhodes. verdiği ifade karşılığında kendi adına açılmış davaların düşürülmesini istedi. Rhodes’un bu isteği polis kabul edildi. 1990 yılında Tafero idam edildi. Sadece iki yıl sonra arkadaşı Jacobs delil yetersizliği yüzünden salındı.

11. George Stinney

14 yaşında idam edilen siyahi genç, Amerikan yargısının yüz karası olarak tarihte yerini almış durumda. İki küçük kızın cinayeti ile suçlanan Stinney, tamamı beyazlardan oluşan jürinin karşısında suçlu bulundu ve idam edildi. Bir süre sonra verilen bir ifade de Stinney ve kız kardeşinin cinayetten çok kısa bir süre önce bir arkadaşlarıyla görüştükleri ve Stinney’nin cinayeti işlemeyeceği belirtildi. Bunun üzerine neredeyse bir asır sonra, 2014 yılında Stinney’nin adı hükümlü dosyasından kaldırıldı ve suçsuz olduğu açıklandı.

12. Mahmood Hussein Mattan

İngiltere’ye çalışmak için gelen ve ailesiyle birlikte İngiltere’de yaşamaya karar veren Mattan, 1952 yılında Lily Volpert’i öldürdüğü gerekçesiyle idam edildi. 46 yıl sonra suçsuzluğu kanıtlanan Mattan’ın ailesi ve çocukları 750.000 Pound tazminat aldı ve Mattan’ın suçu öldükten yarım asır sonra düşürüldü. Fakat olay İngiltere’nin hukuk tarihine utanç verici bir olay olarak kazındı.

13. Johnny Garrett

Amerika’da gerçekleşen bu davada, rahibeye tecavüz edip, öldürdüğü suçlamasıyla Johnny Garrett, 1992 yılının Şubat ayında idam edildi. İdam edilmesinden 12 yıl sonra Mart 2004’de DNA testleri sonucunda suçlunun aslında Leoncio Rueda isimli biri olduğu anlaşıldı. Polis ve savcılar olayın Leoncio Rueda tarafından gerçekleştirildiğini kesin olarak dile getirdikten sonra 2008 yılında yapılan bir belgeselin ana konusu olan dava, Amerika’da idamın kaldırılmasını da gündeme getirmişti.

Onedio’dan alıntı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s